TÜRKİYE DE MUHAFAZÂKARLIK, CEHALET VE GERİCİLİĞİN MUHAFAZASIDIR -1

bediuzzaman04_Fotor_Collage

Sevgili FDV okurları..

Başlığın oldukça iddialı . Ancak geldiğimiz bu noktada, boğazına kadar alaturka bir oryantalist kalitesizlik batağına saplanıp, debelenen bir ülkede yaşadığımızdan olsa gerek, bu ağır psikolojinin vermiş olduğu dayanılmaz hırçınlıkla bu başlığı özellikle seçtik.

Öncelikle kendimize şu soruları soralım ,  Türkiye Cumhuriyeti tarihinde , “Türk sağı ; özelde ( Ulusal bazda ) ülkesine, genelde ve küresel anlamda insanlığa ne sunmuştur ? ,  ne gibi bir katkısı olmuştur ?  neyi geliştirmiştir ? neyi hedefleyip, hangi sonuçlara ulaşmıştır ?  Bu soruları önce bir ülkenin sade vatandaşı olarak, sonrada bu gezegende yaşayan bir insan olarak soralım. Eveti sorular  zor ve soruların acı cevaplarını kabullenmekte zor belki ama bu soruları sorup, yanıtlamamız gerekmektedir.

1950’li yıllardan beri sümüklü dilenci gibi ezân, bayrak, kûran edebiyatı sömürüsü yapan, bize çeşitli siyasi biçimlerde zaman zaman görünen ve sürekli iktidar olan, ama aslında aşağı, yukarı birbirinin devamı ve tekrarı olan ( DP, DYP, ANAP, AKP v.b.) ve sanki bunların bir alternatifi ve çaresi gibi sunulan, ancak geldiğimiz noktada kendi Kemalist/Elitist doktrinini bile kaybedip, Sosyal Demokrasi denilen ucube bir ideolojiye kucak açan CHP…kısacası resmi ideolojinin, resmi partilerinin tamamı, şu ya da bu şekilde mevcut sömürü sisteminin devamını sağlamak için birbiriyle yarışan ve birbirleriyle olan farklarının sadece “toplumu ve ülkenin maddi kaynaklarını” sömürme yöntemlerinde çelişen ama sonuçta bir kaba pisleyen aynı sistemin ürünleridir. Şimdi bu seçimlerde bu sömüre de pay ve rant kapma savaşıdır. CHP burada topluma ; “ölümü gösterip, sıtmaya razı” olma durumunun rolünü başarıyla üstlenmektedir.

Türk sağ siyasi sektörü kendini, toplumun 1950’lerden bu yana cehalet içinde bırakılan, ne köylü, ne kentli olabilmiş geniş halk kitlelerinin alaturka ruhuna uygun biçimde ustaca konumlandırmış ve dışarıdan tasarlayanları tarafından profesyonelce tasarlanmıştır. Toplum, 1950’lili  yıllardan 1970 lerin sonuna kadar, önce din, mezhep ve sağ/sol ayrımında ayrıştırılmış, daha sonra 1980 ihtilalinden sonra da buna etnik temelli kamplaşmalar eklemlenmiştir. Kısacası dikkat ederseniz geniş halk kitlelerinin özellikle “işçi ve köylülerin” sağlıklı bir düşünsel evrime geçmeleri sürekli ötelenmiş ve engellenmiştir. Mevcut rejim tüm gücüyle insanların “sağlıklı ve gerçeklere dayalı” düşünmelerini engelleyici her şeyi yapmaktadır. Bu, bu günde geçerlidir. Çünkü aklın yolu bir ise; “sağlıklı ve gerçeklere” dayalı diyalektik bir düşünce sistemi, bireyi ve toplumu “somut durumun, somut tahlilini” yapabilme yetisine kavuşturacaktır. Bu düşünce sistemi ise ayrıcalıklı yaşam sürenlerin iktidarı için en büyük tehdittir. Ayrıcalıklı sınıf olan Kapitalistler için en büyük tehdit, alt sınıf işçi ve köylülerin, tüm emekçilerin böyle bir düşünce sistemini keşfetmeleridir. Aslında Kapitalistlerde “gerçeklere ve diyalektiğe” dayalı düşünmektedir. Ancak onların gerçeklere ve diyalektik düşünceye olan ilgileri, sadece kendi sınıflarının ve varlıklarının nesilden, nesile devam etmesi içindir.

Orta doğuda şeriatla yönetilen bazı Arap ülkelerinin bile bir dizi dini revizyon uygulaması ile değişmeye  başladığını görüyoruz. Buna rağmen Türkiye’nin adeta 17 yılda “tersine ve tekrar geriye bir düşünsel evrim” yaşadığını üzülerek görüyoruz. Şekilde görüldüğü gibi; insanlığın siyasi ve toplumsal aşamalarını bir merdivene benzetirsek, mevcut iktidar akp ile Türkiye 3.basamaktan, 2.basamağa tekrar geri inmiştir ya da inmeye çabalıyor..Ancak bu, şu gerçeği değiştirmez. İnsanlık tarihinde zaman zaman gel-gitler olsa da, insanlık daima ileriye doğru gitmiştir. Çıkan yumurta tavuğun anüsüne bir daha geri girmez.

stairs_1

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s